Cikkek
Egyiptom - Kamerun döntő az Afrika Kupán

A házigazda ghánai csapat és Elefántcsontpart mérkőzik szombaton a harmadik helyért. 2008.02.08.

Nem kis meglepetéssel zárultak a csütörtöki elődöntök az Afrika Kupán. Habár a torna eddigi legjobb teljesítményt nyújtó csapatai jutottak a legjobb négy közé, mégis az előzetes várakozásoknak kissé ellentmondó eredmények születtek. A Ghána - Kamerun összecsapáson az Eto’o-vezette „Szelídíthetetlen Oroszlánok” formajavulása ellenére a házigazdák sikerére fizettek volna kevesebbet a fogadóirodák. A mérkőzést a Claude LeRoy dirigálta hazai tizenegy kezdte jobban, igazán komoly helyzetig azonban nem jutottak, Kamerun remekül védekezet, s bár csak pontrúgásból voltak veszélyesek, Geremi kapufájánál ők álltak legközelebb az előny megszerzéséhez. A második játékrész is kiegyenlített, a nagy nyomás miatt inkább taktikus, semmint támadó futballt hozott. A 65. perctől egyre hangsúlyosabbá váló ghánai mezőnyfölény ellenére Kamerun hiba nélkül védekezett, sőt néhány kontratámadással jelezték is: fáradtság ide-oda, Songékat nagyon nehéz lesz felőrölni. A 72. minutumban egy felszabadító szándékú előreívelést a két cserejátékos és Eto’o fantasztikusan játszott meg, majd Nkong tanítani valóan ívelt a ghánai kapus mellett a hálóba – 0-1. A hazai csapat, valamint annak mestere megpróbált váltani, a hátralévő majd 25 perc azonban kevésnek bizonyult, a fogadkozások ellenére Essienék a lelátóról fogják nézni a döntőt – reményeik szerint legalább a bronzéremmel a nyakukban.

Ghána - Kamerun 0-1
gólszerző: NKong 72’

A másik elődöntőn nem kevésbé nagy izgalmakra volt kilátás, elvégre a 2006-os kupasorozat két döntőse találkozott. Az eddig egyaránt hiba nélkül menetelő Egyiptom és Elefántcsontpart mérkőzése gyors góllal kezdődött, a fáraók hátvédje, Fathi szerencsés találattal jutatta vezetéshez csapatát. A rengeteg helyzetet kidolgozó elefántok egyszerűen képtelenek voltak válaszolni, vagy a kapu mellé lőttek, vagy az egyiptomi hálóőr védett bravúrral. A második félidőt nyíltsisakos támadójátékkal kezdő elefántcsontparti csapat néha már csak egy-két emberrel védekezett az egyenlítés érdekében, gólt mégis Egyiptom szerzett. Ha nincs Keita bombaerejű gyors válasza, az elefántok biztos lélekben feladják a harcot, mely Zaky alig pár perccel később lőtt második találata után meg is történt. A torna eddigi összecsapásain hajtás nélkül sima győzelmeket elérő elefántcsontpartiaknak Abou Treika adta meg a kegyelemdöfést: 4-1.

Elefántcsontpart – Egyiptom 1-4
gólszerzők: Keita 63’, illetve Fathi 12’, Zaky 61’, 67’, Abou Treika 91’